PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
W MIROTKACH

WYDARZENIA

Uroczyste obchody Zbrodni Katyńskiej
Uroczystości katyńskie i smoleńskie w Mirotkach
W czwartek 26 kwietnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach odbyły się, jak co roku, obchody kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej poświęcone pamięci zamordowanego w Katyniu kapitana Franciszka Jana Górskiego z Mirotek. Miały one jednak wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ przypadały w roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co społeczność szkolna: uczniów, rodziców i nauczycieli postanowiła w ten szczególny sposób uczcić.
W trakcie uroczystości odsłonięty i poświęcony został pomnik upamiętniający honorowego patrona szkoły – marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego. Odsłonięcia pomnika dokonała żona śp. marszałka Płażyńskiego – pani Elżbieta Płażyńska. Pomnik poświęcił ks. dziekan Jarosław Skwierawski, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Barłożnie. W uroczystościach ponadto wzięło udział wielu zaproszonych gości, min. posłowie Jan Kilian i Eugeniusz Kłopotek, wicestarosta starogardzki Kazimierz Chyła, przedstawiciele władz Gminy Skórcz – wójt Sławomir Czechowski oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Klin. Honorowymi gośćmi były Rodziny Katyńskie: z Gdańska z honorową panią prezes Emilią Maćkowiak i Gdyni z panią prezes dr Barbarą Pytko na czele. Była również delegacja ze Związku Piłsudczyków RP i Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego, której przewodził gen. bryg. Tomasz Stanisław Madej. W tym roku po raz pierwszy zawitał do naszej szkoły Motocyklowy Rajd Katyński z kapelanem ojcem Markiem Kiedrowiczem. Obecny był również ks. prałat Ireneusz Smagliński – dyrektor diecezjalnego Radia Głos z Pelplina. Z radością powitaliśmy również liczne grono mieszkańców Mirotek i Barłożna, przyjaciół i absolwentów naszej szkoły na czele z długoletnią sołtys Mirotek panią Stefanią Laskowską. W trakcie uroczystości odczytano listy wystosowane na ręce dyrektora szkoły przez senatora Antoniego Szymańskiego oraz w imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty przez dyrektora delegatury Kuratorium w Tczewie panią Annę Płoszyńską – Damaszk. Dodatkowo naszą uroczystość uświetniły delegacje szkół ze sztandarami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu z dyrektorem Tomaszem Piechowskim, Zespołu Szkół Publicznych w Pączewie z panią dyrektor Katarzyną Błaszak oraz reprezentacje szkół z Barłożna i z Wielkiego Bukowca. Apel poległych odczytał chorąży Sławomir Bochniak. Straż przy pomniku trzymali strażacy: pan Artur Michna z Barłożna i pan Łukasz Flatau z Mirotek. Po zakończeniu oficjalnych obchodów goście zostali zaproszeni do wzięcia udziału w części artystycznej przygotowanej przez panią Lidię Sikorę we współpracy z panią Martą Szczepańską. Doskonały montaż słowno – muzyczny dostarczył wielu wzruszeń zarówno gościom jak i uczniom. Atmosfera tej wspaniałej lekcji patriotyzmu i historii na długo pozostanie w pamięci jej uczestników, podobnie jak piękne i dobitne słowa historyka IPN –u, pana Piotra Szubarczyka, wygłoszone do uczniów naszej szkoły.
W organizację uroczystości zaangażowany był zespół wielu osób. Wszystkim składam serdeczne podziękowanie za poświęcenie, zapał i życzliwość, a w szczególności panu wicestaroście Kazimierzowi Chyle, władzom Gminy Skórcz wójtowi Sławomirowi Czechowskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Andrzejowi Klinowi, radnemu z Mirotek Janowi Żurawskiemu, państwu Dorocie i Waldemarowi Ciesielskim z Barłożna, pani Elżbiecie Chmielewskiej, nauczycielom i pracownikom szkoły w Mirotkach – za sponsorowanie. Panu Antoniemu Chyle oraz panu Szymonowi Żurawskiemu za pomoc organizacyjną. Przedstawicielom Rady Rodziców: pani Justynie Lepak, pani Annie Niklewskiej, pani Annie Kamińskiej, pani Bożenie Chyła, panu Zdzisławowi Polińskiemu za pomoc w przygotowaniu poczęstunku. Pani Zofii Żurawskiej dziękuję za stałą obecność i serdeczną pomoc każdemu i we wszystkim.
Piotr Kawczyński
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
w Mirotkach

Młode talenty z Mirotek...
MŁODE TALENY ZE SZKOŁY W MIROTKACH
W Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach w kółku teatralnym prężnie działa grupa młodych uzdolnionych uczniów. Podczas cotygodniowych spotkań „młodzi aktorzy” ćwiczą dykcję, ruch sceniczny, mimikę i wprawiają się w czytaniu scenariuszy na różne szkolne uroczystości. Na pochwałę zasługuje ich zaangażowanie, kreatywność, pracowitość i zapał. Dla mnie praca z tą młodzieżą jest wielką przyjemnością. Uczymy się od siebie nawzajem – oni czerpią z mojego doświadczenia, ja korzystam ze świeżości ich umysłu i młodzieńczego spojrzenia na różne kwestie związane z pracą w teatrze. Praca w kole teatralnym niewątpliwie rozwija ich talenty oraz pozwala nabierać pewności siebie.
Od września br. zainscenizowaliśmy już dwa przedstawienia. Dla naszych Drogich Seniorów przygotowaliśmy scenkę kociewską pt. „ Sierpień” , której tekst napisała znana wszystkim regionalistka pani Barbara Pawłowska. Uczennice klasy IV zaprosiły gości do kociewskiej izby, gdzie dwie sąsiadki narzekają na kolejki w lekarskiej przychodni. A oto kilka zdjęć z tego wydarzenia.
W październiku wdzięczni nauczycielom za pracę i trud uczniowie zaprosili swoich wykładowców do „Ogrodu wdzięczności”. W niezwykle barwnej scenografii wypełnionej kwiatami, wzbogaconej również obecnością motyla, pszczółki i słońca, młodzi recytatorzy deklamowali wiersze, śpiewali piosenki i składali życzenia. Oprócz ręcznie przygotowanych laurek, życzeń i pudełek ze słodyczami, wykonawcy wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły owoce jesieni – jabłka. Było bajecznie i kolorowo, co widać na zdjęciach.
Przed nami jeszcze sporo pracy. Obecnie przygotowujemy montaż słowno – muzyczny na Boże Narodzenie. W marcu mamy zamiar zaprosić panie z okazji ich święta na Dzień Kobiet po kociewsku. Natomiast rodzicom w maju chcielibyśmy podarować inscenizację baśni pt. „Mały Książę”. Plan ambitny, ale (dzięki tak wspaniałym uczniom) możliwy do zrealizowania. Jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że mogę prowadzić zajęcia z tak zdolną i utalentowaną młodzieżą.
Lidia Sikora
Andrzejkowy Turniej Klas 2017
Co roku w naszej szkole odbywa się długo oczekiwany przez wszystkich uczniów klasowy turniej. Impreza ta nosi nazwę Andrzejkowego Turnieju Klas i w tym roku przypadła na dzień 28 listopada. Uczestnikami konkursu są wszyscy uczniowie szkoły. Z tej okazji stałymi gośćmi są uczniowie klasy trzeciej z sąsiedniej szkoły w Barłożnie. Wraz z trzecią klasą przyjechała ich wychowawczyni pani Elżbieta Kawczyńska, która zasiadła w komisji. W skład komisji wchodzili również: pani Marta Szczepańska i nasza absolwentka Agnieszka Żurawska.
Imprezę rozpoczęła pani Mariola Wiklent – organizatorka turnieju, która powitała wszystkich serdecznie i krótko wyjaśniła zasady zabawy. Rywalizowaliśmy w sześciu konkurencjach. Najbardziej kolorową i pomysłowo przygotowaną jest konkurencja
„Prezentacja Stroju”. W tym roku uczniowie klasy IV wystąpili jako gang świeżaków, klasa V przebrała się za cele brytów, a najstarsza klasa zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima- „Rzepka”. Kolejna konkurencja polegała na zareklamowaniu prze klasę wykonanego przez siebie nowego produktu. Uczniowie klasy VI do kupna drukarki – SUPER DRUK 2000 3D, klasa V zaproponowała Maszynę Cudów, Czapkę Mądrości oraz Okulary Ciekawości, natomiast najmłodsi uczniowie wymyślili Pilota do Szybkiego Makijażu – FUL MAKE UP. Najwięcej śmiechu wywołało przedstawienie skeczów. Mieliśmy okazję być świadkami nietypowej nauki jazdy (klasa VI), odrabiania lekcji taty z dzieckiem (klasa IV) oraz zabawnej scenki rodzinnej (klasa V). Swoimi talentami mogliśmy pochwalić się w konkurencjach: taniec i piosenka o szkole. Tekst do piosenki układa każda klasa samodzielnie. W podziw wprowadziły wszystkich projekty Eko-Mody wykonane przez uczniów klasy IV, uczniowie klasy VI zaprezentowali modne w przyszłości kolory metaliczno-neonowe, natomiast klasa V wykonała projekty strojów na różne okazje. W śród nich był projekt kostiumu na plażę, ubranie dla dziecka na chłodne dni wykonane kamizelki i maskotek. Strój ten mógł służyć również do zabawy. Najbardziej jednak wszystkim podobała się kreacja ślubna wykonana z papierowych talerzyków i płyt CD.
Nie mało emocji wywołały tzw. przerywniki, czyli zabawy sportowo-zręcznościowe. Trzeba było np. pleść warkocze, robić supełki, układać zapałki i fasolki, dmuchać balony i skakać na nie tak aby pękły.
Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Turniej wygrali uczniowie klasy IV zdobywając 43,5 punkta, drugie zajęła klasa VI uzyskując 41,5 punktów, o jeden punkt mniej zdobyli uczniowie klasy V. Wszyscy uczestnicy Andrzejkowego Turnieju Klas otrzymali upominki w postaci słodyczy.
Nasza szkolna impreza zakończyła się dyskoteką, na której wszyscy świetnie się bawili. Szkolny turniej pokazał po raz kolejny, że do naszej szkoły chodzą utalentowani i pomysłowi uczniowie.
Autorzy sprawozdania:
uczniowie klasy VI
wraz z Panią Lidią Sikorą

Spotkanie z pisarką - Panią Elbietą Zubrzycką
Wspaniałe spotkanie ...
W naszej szkole realizujemy cykl spotkań zatytułowanych „Spotkanie z ciekawą osobą...”. Rok temu nasi uczniowie mieli możliwość bliższego zapoznania się z profesją kamieniarza – gościliśmy ojca jednej z naszych uczennic – Pana Dariusza Chrzanowskiego z Barłożna.
W tym roku do naszej szkoły przybył wyjątkowy Gość – pisarka oraz psycholog – dr Elżbieta Zubrzycka. Pani Elżbieta Zubrzycka z wykształcenia magister biologii, psychologii oraz doktor nauk humanistycznych. Z zamiłowania została pisarką. Jest autorką 6 książek dla dorosłych oraz 25 książek dla dzieci, z których sześć zostało lekturami szkolnymi.
Pani Elżbieta zawitała do nas gościnnie, aby przybliżyć dzieciom zawód pisarki. Zajęcia z dziećmi odbyły się w dwóch grupach - klasa IV z klasą V oraz uczniowie z klasy VI. Pisarka Elżbieta Zubrzycka ciepło przywitała dzieci i przedstawiła się, po czym zaproponowała zadawanie nurtujących pytań, co okazało się być bardzo ciekawym doświadczeniem dla obu stron. Niektóre z pytań były tak szczere i rozbrajające, iż powodowały uśmiech na twarzy, zarówno dzieci jaki i Pani Eli. Nie zabrakło pytań standardowych, czyli dotyczących np. wieku naszego Gościa, ale wiele pytań okazało się być bardzo zaskakujących, a odpowiedzi jeszcze bardziej.
Pani Elżbieta przeprowadziła z dziećmi zajęcia dotyczące bardzo ważnego tematu, szczególnie dla dzieci w tym wieku – tematem spotkania była przyjaźń. Uczniowie pracowali samodzielnie i w parach, rozważali nad cechami jakimi powinien się charakteryzować „prawdziwy przyjaciel”. Wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia okazały się być bardzo pouczające i mądre.
Pani Ela zdradziła naszym uczniom ciekawy sposób na zatrzymywanie szczęścia i radosnych chwil. Zaproponowała aby uczniowie, kiedy tylko czuja pozytywne emocje, kiedy coś pięknego dzieje się wokół nich, starali się zakotwiczyć te dobre emocje, poprzez zatrzymywanie ich przez 10 sekund – przetrzymanie tego uczucia. Podobno, nasz mózg potrafi się tak przyzwyczaić, przystosować, że później będzie już sam automatycznie zatrzymywał pozytywne emocje i wydarzenia. Dzięki temu doświadczeniu, Pani Elżbieta chciała pokazać naszym uczniom jak być bardziej pozytywnie nastawionym do świata, doceniać i dostrzegać drobne rzeczy, które nas otaczają.
Nasi uczniowie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony – przede wszystkim pytania, które zadawali były mądre i ciekawe. Nasi uczniowie słuchali z zaciekawieniem oraz swoim zachowaniem i postawą po raz kolejny dali nam powody do dumy.
Oprócz miłych wspomnień, nowych, cennych wskazówek, ze spotkania z Panią Elżbietą Zubrzycką, w naszej szkole pozostaną równie cenne dary. Pani Ela obdarowała nas kilkoma pozycjami książkowymi, które zasilą nasze zbiory biblioteczne.
Z całego serca dziękujemy za wizytę i podarowane prezenty.
Uczniowie oraz grono pedagogiczne...
Maria Pacan

Wycieczka do Gdańska w ramach projektu unijnego „Inwestycja w edukację – bramą do sukcesu w gminie Skórcz”,
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirotkach, jako uczestnicy projektu unijnego „Inwestycja w edukację – bramą do sukcesu w gminie Skórcz”, mieli możliwość skorzystania z wycieczki edukacyjnej do Gdańska. Wycieczka odbyła się 27 października br., uczniowie w trakcie wyjazdu byli pod opieką Pani Marioli Wiklent, Zofii Żurawskiej oraz Pana Piotra Kawczyńskiego.
Po trwających od kilku dni intensywnych przygotowaniach, wreszcie nadszedł oczekiwany termin wyjazdu do Gdańska. Punktualnie o godzinie 8.00 przyjechał zamówiony autokar. Dzieci zajęły wskazane miejsca i otrzymały po raz kolejny niezbędne wskazówki dotyczące zasad obowiązujących podczas wyjazdu, które służyć miały bezpieczeństwu w czasie jazdy, pobytu w miejscach zwiedzania i poruszania się w grupie po mieście. Ku radości pasażerów o 8.15 autobus ruszył i bez żadnych przeszkód dotarł do Gdańska.
Pogoda, która przez całą podróż była piękna i słoneczna, okazała się w Gdańsku zimna i dżdżysta. Mimo niesprzyjającej aury trasę od dworca PKS na Górę Gradową pokonaliśmy w bardzo dobrych humorach, i w samą porę stanęliśmy u wrót Hewelianum. Tu odebraliśmy nasze bilety i po niezbędnych czynnościach logistycznych (podział na grupy, przydział szafek w szatni i toaleta) udaliśmy się na przewidziane dla nas zajęcia. Było to zwiedzanie wystawy interaktywnej „Dookoła Świata” i warsztaty „Alchemia zapachu”. Podczas warsztatów uczniowie poznawali tajniki świata zmysłów człowieka, jego złożoność, a często ulotność i zawodność. Dzięki wystawie „Dookoła Świata”, dzieci odbyły wirtualną podróż przez kontynenty.
Zajęcia wszystkim przypadły do gustu, gdyż łączyły w sobie naukę, zabawę i doświadczenie indywidualne, z możliwością dotykania i manipulowania eksponatami. Najwięcej entuzjazmu wzbudziło urządzenie, wewnątrz którego można było przeżyć prawdziwy huragan (oczywiście w granicach bezpieczeństwa).
Po zajęciach w Hewelianum udaliśmy się na wyczekiwany już przez dzieci obiad w „ prawdziwej restauracji”. Tu w miłej atmosferze, obsługiwani przez kelnerki, nasi uczniowie spożyli smaczny, dwudaniowy obiad (z kompotem i dokładkami ).
Następnie w czasie spaceru przez gdańską starówkę i bulwar nad Motławą, aż po wyspę Ołowiankę; zapoznawały się z morskimi tradycjami hanzeatyckiego portu nad Bałtykiem. Szczególne zainteresowanie wzbudził Żuraw i pierwszy zwodowany po wojnie w Gdańsku statek „Sołdek”.
Po tych atrakcjach autokar zawiózł nas nad morze w okolicy Westerplatte, gdzie uczniowie obejrzeli zaawansowanie prac zabezpieczających brzeg morza i plażę przed niszczycielskim działaniem fal Morza Bałtyckiego. Z wysokości wzgórza na Westerplatte uczniowie podziwiali zarówno bastion obronny twierdzy Wisłoujście, jak też infrastrukturę przeładunkową Nowego Portu. Zadumę wszystkich wzbudził widok zbombardowanych we wrześniu 1939r. koszar i strażnic polskiej placówki wojskowej w Wolnym Mieście Gdańsku. Z zainteresowaniem dzieci przyjęły też informację o spotkaniu z młodzieżą na Westerplatte w 1987r. papieża Polaka – Jana Pawła II.
W drodze powrotnej do autokaru niektórzy jeszcze rozglądali się za pamiątkami, których niedostatek wciąż odczuwali. Z ogromną aprobatą spotkała się w tej sytuacji zapowiedź wizyty w KFC. Tu dokonano ostatnich zakupów, po których uczniowie solidarnie dzielili się przysmakami i zadziwiali wzajemną życzliwością.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był już tylko powrót w ramiona stęsknionych rodziców, oczekujących na swe rozemocjonowane pociechy na umówionych przystankach. O 19.00 podziękowaliśmy sympatycznemu kierowcy starogardzkiego PKS-u, panu Jarkowi Kuczyńskiemu za bezpieczną jazdę, miłą współpracę i serce dla dzieci.
Piotr Kawczyński

Dzień Edukacji Narodowej 2017
October 12, 2017
Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Seniora 2017
September 27, 2017
Dzień Seniora w naszej szkole....

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017 / 2018
September 03, 2017
Wyjątkowo w tym roku szkolnym uczniowie mieli dłuższe wakacje. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystym otwarciem dopiero 4 września.
Tego dnia, mimo, iż kojarzy się on z końcem dobrego, wakacyjnego czasu, nasi uczniowie powrócili do nas z uśmiechami na twarzy oraz z lekką wakacyjną opalenizną.
My również czekaliśmy na nich z niecierpliwością, nowe plany, nowe wyzwania, nowi uczniowie z klasy IV.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego, dla wszystkich - i uczniów i nauczycieli, niesie za sobą nowe wyzwania oraz możliwość rozwoju.
Mamy nadzieję, że ten nowy rok szkolny zaowocuje tylko dobrymi doświadczeniami.
Miłej pracy życzymy wszystkim naszym uczniom!!!

Wieczorek pozegnalny klasy VI, 21 czerwca 2017 r.
Wieczorek pożegnalny klasy VI - jest stałym i bardzo ważnym punktem w kalendarzu szkolnych imprez. Dla uczniów klasy VI jest to szczególnie ważny dzień. Przyszli absolwenci, tego dnia przygotowują pożegnalną akademię dla nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, przedstawicieli władz gminnych oraz dla swoich kolegów i koleżanek. Ten dzień jest bardzo podniosłym i wzruszającym dniem, ponieważ nadchodzi czas pożegnania, zakończenia kolejnego etapu edukacyjnego, jak i kolejnego etapu w życiu naszych uczniów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego dnia!
Maria Pacan

DZIEŃ MATKI, 29.05.2017 r.
Dzień Matki w Mirotkach
Każdego roku mamusie naszych uczniów chętnie przychodzą do szkoły, aby wspólnie ze swoimi pociechami obchodzić swoje święto. W tym roku obchody Dnia Matki w PSP w Mirotkach miały miejsce w poniedziałek 29 maja br. Nasi uczniowie bardzo starali się, aby ten dzień był dla ich mam wyjątkowy, dlatego już wcześniej razem z panią Mariolą Wiklent i z panią Barbarą Żurawską uczniowie klasy VI upiekli pyszne kokosowe ciasteczka. Na lekcjach techniki wszystkie dzieci pod czujnym okiem pani Marioli wykonywali kolorowe kwiaty i laurki z papieru. Na zajęciach artystycznych prowadzonych przez panią Martę Szczepańską wykonane zostały portrety mam, a na lekcjach języka polskiego wszyscy pisali życzenia i listy z podziękowaniami oraz wykonywali Certyfikaty przyznające matkom tytuł Najwspanialszej Mamy na Świecie. Ponadto pani Zofia Żurawska na lekcjach informatyki przygotowała z uczniami krótkie 1-2 zdaniowe teksty „Moja mama jest…”, które wypełniły gazetkę szkolną na głównym korytarzu. Mamusie musiały odgadnąć, który tekst dotyczy ich osoby. W dzień uroczystości szkolnej uczniowie klasy IV przygotowali wiosenne kanapki, a klasa V zrobiła sałatkę warzywną i owocową. Niespodzianek więc było sporo. Głównym prezentem dla mam było przedstawienie przygotowane przez członków koła teatralnego prowadzonego przez panią Lidię Sikorę. W tym roku było ono inne niż zwykle, gdyż uczniowie pokazali swoje umiejętności na dwóch planach: w teatrze cieni oraz w teatrze żywego aktora. Opracowany przez panią Lidię spektakl nosił tytuł „Mama – mój Anioł”. Cienie grających aktorów opowiadały historię dziecka i matki od chwili poczęcia do momentu dorastania. Dopełnieniem scen rozgrywających się w teatrze cieni były pięknie zarecytowane wiersze oraz sentencje dotyczące macierzyństwa. Mogliśmy zobaczyć lęk mającego narodzić się dziecka i jego rozmowę z Bogiem, była matczyna radość z powodu narodzin dziecka, były codzienne troski i kłopoty związane z wychowywaniem dzieci oraz chwile młodzieńczego buntu, które matczyne serce zawsze jest w stanie znieść i wybaczyć. Poszczególne sceny zostały wzbogacone piosenkami, które zaśpiewali Przemysław Szulc, Laura Langowska i Wiktoria Bielińska. Wykonali oni następujące utwory: „Mamo-moja żywa kołysko”, „Kocham Cię, ti amo” oraz „Dla mamy” z repertuaru Kai Paschalskiej. Dodatkową wokalną niespodziankę przygotowali uczniowie klasy IV, którzy zaśpiewali piosenkę „Jesteś, mamo skarbem mym”. Zapłakane oczy gości oraz uczniów świadczyły o tym, że przedstawienie dostarczyło wszystkim wiele wzruszeń. Ja ze swej strony mogę dodać, że to ogromne szczęście móc pracować z tak zdolną i chętną do rozwijania swoich zdolności młodzieżą naszej szkoły.
Lidia Sikora

OBCHODY ROCZNICOWE ZBRODNI KATYŃSKIEJ, 28.04.2017 r.
„Bądź dobrym człowiekiem”
Czy słowa mają moc? Czy we współczesnym świecie słowa: „Bądź dobrym człowiekiem” przemawiają jeszcze do młodych osób? Niewątpliwie tak, czego dowodem są zasłuchane twarze dzieci klas 4-6 Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirotkach.
W ponad stuletnim budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirotkach, uczniowie klas 4-6, rodzice, przedstawiciele władz gminnych, poseł Jan Kilian, przedstawiciel Związku Piłsudczyków, sponsorzy oraz my nauczyciele mieliśmy niebywałą okazję, aby zbliżyć się do historii, w niezwykle poruszający sposób. A wszystko to za sprawą naszych znamienitych Gości – przedstawicieli Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej z panią Barbarą Pytko, prezesem stowarzyszenia na czele.
28 kwietnia 2017 roku już po raz siódmy w naszej szkole odbyła się wzniosła uroczystość poświęcona upamiętnieniu i oddaniu hołdu wszystkim ofiarom pomordowanym w Katyniu. Tego dnia w szczególny sposób wspominamy postać wywodzącą się z naszego regionu – tj. kapitana Franciszka Jana Górskiego, który został zamordowany w Katyniu.
Dla naszych uczniów, żywa lekcja historii staje się autentycznym zbliżeniem, dotknięciem tamtego trudnego okresu. Świadectwa dzieci, których ojcowie zostali bestialsko unicestwieni w trakcie tamtego okrutnego aktu agresji, stają się znaczące i bardzo wymowne. Szczególnie kiedy przemawiający, żywi świadkowie tamtych wydarzeń, z drżeniem w głosie opowiadają o okrutnym losie, który ich spotkał.
Wspólnym mianownikiem wspomnień naszych Gości były nie tylko ból, strach, łzy, poczucie bezsilności i niesprawiedliwości, ale przede wszystkim słowa, które wybrzmiewały kilkukrotnie. Słowa o wartościach, o których dziś jednak trudno jest już usłyszeć. Słowa „Bóg, honor, ojczyzna” oraz „Pamiętajcie aby być dobrym człowiekiem, aby nikt nigdy przez Was nie płakał”. Przesłanie to niesie nadzieję, że wartości te mogą i powinny być nadal aktualne. Nasi Goście, usłyszeli te słowa od swoich rodziców, jako przesłanie na ich dalsze życie. Po ponad 77 latach, nasi uczniowie mieli możliwość usłyszenia tych słów ponownie, jednakże w zupełnie innej już dziś rzeczywistości.
Dziękujemy za obecność, za tak prawdziwe, poruszające i pozwalające docenić i uświadomić sobie jakie mamy szczęście żyć w obecnych czasach świadectwa. Mamy nadzieję, że za rok będzie nam dane znowu się spotkać w tym samym gronie.
Maria Pacan

POCZTA DOBRE LISTY, 14.02.3017 r.
Na całym świecie 14 lutego obchodzony jest tak zwany Dzień Zakochanych - w związku z tym w naszej szkole, również świętujemy tego dnia i wspominamy Św. Walentego - patrona zakochanych. Nasi uczniowie wykonują piękne kartki walentynkowe dla swoich sympatii, rówieśników oraz nauczycieli. Kartki walentynkowe lądują w drewnianej skrzyni i w dniu Św. Walentego uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdają je sobie nawzajem.
Drobne upominki w postaci kartek walentynkowych przysporzyły wiele radości wszystkim obdarowanym i tym, którzy w skryciu mieli możliwość do okazania swoich uczuć!
Radosne twarze uczniów świadczą, o tym że takie gesty są potrzebne, nie tylko w dniu Św. Walentego, ale każdego innego dnia również. Pamiętajmy o naszych bliskich - mamie, tacie, rodzeństwie, babciach, dziadkach, przyjaciołach i sąsiadach i sprawiajmy sobie takie radości częściej!!!

Karnawałowy Festiwal Skoku Wzwyz
Co roku w okresie karnawału w naszej szkole organizowany jest Karnawałowy Festiwal Skoku Wzwyż. Impreza ta cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Zapewne jest tak lubiana, ponieważ łączy w sobie moc atrakcji oraz wrażeń, które dzieci przeżywają w trakcie rozgrywek sportowych oraz w trakcie balu karnawałowego.
W tym dniu uczniowie uzdolnieni sportowo oraz wszyscy chętni mogą spróbować swoich sił w "najwyższych lotach" - konkurencji skoku wzwyż. Jak wiadomo, w tej dziedzinie, nie mamy sobie równych (pomimo braku warunków do uprawianie tego typu sportu - nasz uczeń Filip Felski osiągnął międzynarodowy sukces w tej dyscyplinie sportu).
Uczniowie, którzy lubią dobrą zabawę, oraz posiadają zmysł artystyczny mogą wcielić się w różne role - przebrać się za postać z bajki lub przedstawić wymarzony zawód. W tej konkurencji również wybierane są dzieci z najciekawszymi przebraniami...
Dzień ten jest wyjątkowy, również ze względu na Gości, których mamy zaszczyt przyjmować w naszej szkole. Pan Wojtek, który jest odpowiedzialny za organizacje tego dnia zaprasza już od wielu lat Panią Arletę Trochowską, nauczycielkę wychowania fizycznego ze szkoły w Pelplinie. Pani Arleta uczyła kiedyś wf-u w naszej szkole, a teraz wspiera Pana Wojtka i pomaga mu zorganizować zabawy w trakcie balu. Pani Arleta zabiera ze sobą również kilkoro reprezentantów w skoku wzwyż z jej szkoły. Miło jest przyglądać się, jak dzieci pomimo rywalizacji sportowej, mają zdolność szybkiego integrowania się nawzajem...
Tegoroczna edycja festiwalu przysporzyła jeszcze więcej radości, ponieważ w odwiedziny przybyły - poprzednia Pani dyrektor Pani Grażyna Kościelna oraz Pani Renata Dombrowska - nauczycielka przyrody. Miłym akcentem okazał się kącik z napojami i drobnym poczęstunkiem oraz przepyszne pączki...
Wyniki sportowe festiwalu zamieścimy w rubryce sportowej, która jest w trakcie realizacji.
Oby więcej takich okazji do świętowania i wspólnej zabawy, która jednoczy i integruje środowisko szkolne. Przyglądając się wyśmienitej zabawie i radości, która była widoczna na twarzach naszych uczniów, pozostaje nam zaprosić do obejrzenia galerii i do zobaczenia za rok!!!

Przedstawienie świąteczne pt. "Bóg się rodzi w człowieku"
Dnia 22.12.2016 r. w czwartek po Wigilii szkolnej odbył się występ pt. ,,Bóg się rodzi w człowieku”. Występ ten przedstawili uczniowie z kółka teatralno - regionalnego. Przedstawienie zostało przygotowane pod nadzorem pani Lidii Sikory. Przedstawienie zawierało sceny mówione, które zostały wzbogacone pantomimą. Scenki przedstawiały różne, trudne sytuacje z życia współczesnych ludzi.
Pierwsza scenka, którą zaprezentowaliśmy przedstawiała dworzec, na którym koczuje trójka bezdomnych ludzi. Po jakimś czasie przybyła policjantka, która kazała im opuścić to miejsce. Następnie uczestnicy scenki zapadli w bezruch i zostało zgaszone światło. Tak działo się po każdej scence. Na frontowej ścianie scenografii zamieszczona była tablica, na której widniał znak zapytania. Muzyka bicia serca i punktowe światło potęgowały nastrój napięcia. Po każdej scenie Martyna Wiecka powtarzała słowa: ,,Czy tam jest Bóg?”
Kolejna scenka przedstawiała dom dziecka, w którym dwie małe dziewczynki kłóciły się, ponieważ jedna z nich mówiła, że w zeszłym roku na święta była w domu, a ta druga mówiła, że to kłamstwo.
Trzecia scenka przedstawiała ojca, matkę i ich córkę. Ojciec cały czas krzyczał na córkę dlatego, że nie zdała egzaminu, a ona marzyła o balecie. Nawet mama wtrącała się do tej rozmowy stając w obronie córki, jednak ojciec wyrzucił ją z domu.
Następna scenka była o babci, do której miał przyjechać syn ze swoją żoną, ale okazało się, że ma wyjazd do Monachium i będzie tam aż do Sylwestra. Babcia była smutna. Została kolejny raz sama w Wigilię, ze swoim kotem.
Po wszystkich scenkach przedstawiliśmy różne sytuacje za pomocą pantomimy. Pierwsze wbiegły dwie dziewczynki, które bawiły się ze sobą. Nagle wszedł chuligan, który zaczął się z nich wyśmiewać, popsuł im wieżę z klocków i popychał je. Potem weszła uczennica, która chwilę rozmawiała przez telefon, następnie usiadła włączyła muzykę i powtarzała materiał na lekcje. Po chwili weszły łobuziary, które zaczęły ją szarpać, zabierać jej wszystkie rzeczy i ją bić. W ostatniej scence wszedł dziadek, który szedł z siatką zakupów, a za nim szła dziewczyna. Staruszek prosił ją o pomoc, ponieważ był bardzo zmęczony. Ona za żadne skarby nie chciała mu pomóc. Wyrwała mu tę siatkę i zaczęła wyrzucać mu wszystkie rzeczy.
Potem następnie bezruch i wygaszenie świateł. Światło zostało zgaszone po czym weszła Martyna Wiecka i Patryk Singer, którzy czytali fragmenty pisma Świętego przedstawiające narodzin Jezusa, oraz słowa Jego nauki. Następnie Martyna powoli odsłoniła obraz przedstawiający narodziny w Betlejem, a Kacper Langowski zaśpiewał pastorałkę. Zaraz po tym, zostało zapalone światło, po czym nastąpiło przebudzenie postaci, które zrobiły krzywdę innym. Postaci ,,złe” brały z koszyka świece i podawali ogień na znak przeprosin osobom, które skrzywdziły.
Po tym ustawiliśmy się w półkręgu obok siebie. Pani Marta Szczepańska śpiewała kolejną pastorałkę, a my refren razem z Kacprem. Następnie na środek wyszła Patrycja, która mówiła piękny wiersz o polskiej Wigilii. Kiedy wróciła na miejsce zaczęliśmy śpiewać finałową piosenkę ,,Ten szczególny dzień”.
Podczas występu atmosfera była niesamowita. Cisza i skupienie sugerowały, że nasz występ bardzo musiał się spodobać. Na koniec pani Grażyna Kościelna, która była gościem oraz pan dyrektor Piotr Kawczyński powiedzieli kilka miłych i serdecznych słów skierowanych w do nas, do młodych aktorów.
Laura Langowska, uczennica kl. VI

Wigilia Szkolna, 22.12.2016r.
W czwartek 22 grudnia 2016 r. wszyscy uczestniczyliśmy w szkolnej Wigilii. Nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły, zebrali się w jednej sali, którą odświętnie przygotowali uczniowie klasy VI wraz ze swoją wychowawczynią p. Beatą Grabowską-Ciślikowską.
Każda klasa miała swój wspólny stół, który musiała ustroić jak najlepiej i najładniej. W każdej klasie znajdują się osoby, które lubią zajmować się takimi rzeczami.
Gdy już stoły były wystrojone, zaczęliśmy dzielić się opłatkiem i składać sobie najróżniejsze życzenia. Jedni składali życzenia od serca, bogate w słowa, drudzy życzyli sobie po prostu jak najlepiej.
Po życzeniach wszyscy usiedli do swoich stołów, by zacząć zajadanie posiłków, które przygotowali. Posiłki były bardzo pyszne i na pewno każdy znalazł jakąś potrawę, która mu zasmakowała.
Wszyscy na to czekali...prezenty, które robili sobie wzajemnie uczniowie. Byliśmy zaskoczeni, a zarazem ucieszeni takimi niespodziankami.
Po całej Wigilii czekało nas najgorsze, czyli sprzątanie. Jednakże nie był to jeszcze koniec, gdyż potem odbyło się przedstawienie jasełek z kółka prowadzonego przez p. Lidię Sikorę. Był to jeden z najlepszych występów.
Ta Wigilia podobała mi się najbardziej ze wszystkich, dlatego że wszystko, co się działo w tym dniu jest warte zapamiętania. Przyjemnie mi się spędzało ten czas z myślą o tym, że jestem uczennicą najstarszej klasy, czyli klasy VI. Mam nadzieję, że w następnym roku szkolnym będę obchodzić to święto w tej szkole, z tymi samymi nauczycielami i z tymi samymi przyjaciółmi.
Daria Wyczyńska, uczennica klasy VI

November 27, 2016
Andrzejkowy Turniej Klas
W naszej szkole zrodziła się i jest kontynuowana osobliwa tradycja radosnego i konstruktywnego spędzania wigilii św. Andrzeja.
Nauczyciele kontynuują zapoczątkowaną ponad 35 lat temu konkursową formę przeglądu talentów na poziomie klas IV – VI. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że jest to forma projektu artystycznego poszczególnych klas.
Kiedy na początku lat 80-tych pani Wiesia Kajut organizowała tenże turniej, to w zmaganiach brały udział trzy najstarsze klasy: VI, VII i VIII.
Co jest takiego w turnieju, że do tej pory się nie znudził, ani uczniom, ani nauczycielom? No i zasadnicze pytanie: czy warto go organizować, czy rozwija on uczniów, uczy czegoś?
Zadania przygotowane przez prowadzącą całość imprezy panią Mariolę Wiklent wymagają pracy całego zespołu klasowego, co sprawia, że uczniów to bardzo integruje, zmusza do kreatywności i współpracy oraz daje możliwość zaprezentowania swojej inwencji twórczej szerszej publiczności.
A konkurencje są prawie niezmienne od ponad 30 lat: zaprojektować , wykonać i zaprezentować strój dla całej klasy, opracować, wykonać i zareklamować swój autorski produkt, odegrać skecz (niekoniecznie autorski) z największym kunsztem aktorskim, zaśpiewać piosenkę o szkole z własnym tekstem, opracować własną choreografię i zatańczyć taniec zespołowy, zaprezentować modę ( w tym roku lat 20 i 30) z ciekawym i zabawnym komentarzem. Po każdej prezentacji uczniowie konkurują w zręcznościowo-sprawnościowych przerywnikach, za które też zdobywają punkty dla swojej klasy. W tym miejscu szczerze gratuluję mojej koleżance Marioli jej oryginalnych pomysłów na te przerywniki.
Tegoroczny turniej oceniała komisja nauczycielska w składzie: Marta Szczepańska, Wojciech Światczyński i Piotr Kawczyński – dyr. szkoły. Zasadą jest, aby w składzie komisji nie zasiadali wychowawcy klas.
Pierwsza konkurencja znowu była nadspodziewanie zaskakująca. No bo cóż tu wymyślać, czego jeszcze nie było? A jednak…
Najmłodsi przebrali się za dawnych mieszkańców Dzikiego Zachodu. Nastrój epoki potęgowała muzyka oraz doskonale dobrane rekwizyty. Piątoklasiści popisali się przeglądem strojów różnych profesji dla małżeństw zabawnie przedstawionych. Najstarsi pokazali wielodzietną rodzinę. Rodzice nie mogli ujarzmić swoich maluchów, dopiero bajkowe Smerfy uciszyły rozbrykaną gromadę. Pani wychowawczyni zasiliła klasę największym rekwizytem, jakim był wózek dla maleństwa. Było mnóstwo śmiechu. Wszystkie prezentacje stroju opowiadały jakąś historię, dlatego oglądaliśmy pokazy z olbrzymim zaciekawieniem.
Nie sposób opisać wszystkie konkurencje. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje i doping obserwujących. Trzecioklasiści ze szkoły w Barłożnie nie spuszczali oczu ze starszych koleżanek i kolegów. Ich wychowawczyni, pani Alicja Gdaniec była zaskoczona, że się w ogóle nie nudzili i nie korzystali z toalety przez cały czas trwania imprezy.
W tym roku, po 33 latach pracy w Mirotkach, byłam tylko gościem na tej imprezie. Siedziałyśmy z Renią Dombrowską na honorowych miejscach i z nostalgią obserwowałyśmy naszych wspaniałych uczniów, którzy ciągle mają niezwykłe pomysły, są zorganizowani, obdarzeni wyobraźnią, chętni do twórczej pracy. Turniej był kapitalną zabawą dla wszystkich uczestników i wszystkich oglądających. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Także trzecioklasiści wyjechali obdarowani przez panią Mariolę. Nie tylko ja uważam, że warto organizować nadal ten turniej. Gratuluję moim uczniom zaangażowania, zespołowej pracy, talentów i niekończących się atrakcyjnych pomysłów. Gratuluję wychowawcom Zosi Żurawskiej, Marysi Pacan i pani Beacie Grabowskiej – Cieślikowskiej za wspieranie uczniów, dodawanie im odwagi i zachęty. Zdjęcia oddają tylko małą cząstkę tego, co się tam działo.
Grażyna Kościelna

Akademia z okzaji obchodów Dnia Niepodległości
November 09, 2016
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918r. Jest to dzień szczególny, przypominający nam nie tylko radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, że wolność nie jest czymś trwałym danym raz na zawsze. Z okazji tego święta w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca przypadającą w tym roku 98. rocznicę tego wydarzenia.
Mottem akademii były słowa ,,Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”. Podniosły charakter tego listopadowego święta uczniowie poczuli już kilka dni wcześniej, gdy na szkolnym holu i w sali, gdzie miał odbyć się występ pojawiły się patriotyczne, biało-czerwone dekoracje.
Sama uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia nauczycielki Beaty Cieślikowskiej, która przypomniała najważniejsze wydarzenia historyczne, które po 123 latach zaborów doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspomniała m.in. o bohaterskiej walce Polaków w powstaniach listopadowym i styczniowym, działaniach dyplomatycznych Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, o walkach Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego i wreszcie o trudach scalania i odbudowy kraju.
Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów rozpoczęła inscenizacja przedstawiająca rozbiory Polski. W rolę zaborców wcielili się: Beata Janus, Janek Bieliński i Patryk Singer, a w roli zniewolonej przez nich Polski wystąpiła Julia Szmit. Podniosłą atmosferę uroczystości podkreśliły wiersze zaprezentowane przez: Laurę Langowską, Wiktorię Bielińską, Darię Wyczyńską, Faustynę Kotowską, Jagodę Licbarską, Nikolę Filipiak i Patrycję Langowską. Nie zabrakło też wątku żołnierskiego, który przedstawili chłopcy: Marcel Czerwiński, Błażej Feister i Przemek Szulc.
Akademia była dla uczniów nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale też okazją do wysłuchania wielu znanych każdemu Polakowi pieśni patriotycznych. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły z opiekunami. Z nieukrywanym zainteresowaniem obserwowali oni patriotyczne, słowno-muzyczne widowisko wyreżyserowane przez nauczycielki: Martę Szczepańską i Beatę Cieślikowską.
Mamy nadzieję, że przygotowana akademia znacznie przyczyniła się do tego, że każdy z jej uczestników świadomie i godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.
Beata Cieślikowska

Pierwszy śnieg w szkole w Mirotkach
November 08, 2016
Pierwszy śnieg w tym roku pojawił się wyjątkowo wcześnie. W środę 9 listopada uczennice klasy V w trakcie zajęć WF-u zdołały ulepić trzy piękne bałwany. Jak widać na załączonych zdjęciach, około południa po śniegu pozostały już tylko trzy bałwany!!! Mamy nadzieję, że następny śnieg zostanie z nami na dłużej... i przysporzy frajdy i zabawy wszystkim dzieciom z naszej szkoły!!!

Wizyta księdza biskupa Wiesława Śmigla, 26.10.2016r.
„Jednym z największych darów miłości jest obecność” ks. J. S. Pasierb – cytat ten przyświecał jednemu z ważniejszych wydarzeń w naszej szkole, które miało miejsce 26 października. Dzień ten zapisze się nie tylko na kartach pamięci naszej szkolnej kroniki, lecz przede wszystkim w sercach uczniów i nas nauczycieli. Tego właśnie dnia mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych progach, wyjątkową postać – biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej dr hab. Wiesława Śmigla.
Aby godnie przywitać tak ważnego Gościa, cała szkoła przygotowywała się już od wielu dni. Moment pojawienia się Jego Ekscelencji w szkole był bardzo podniosły i wzruszający – cała społeczność szkolna przywitała księdza biskupa pieśnią: „Bądź pozdrowiony Gościu nasz”. Pan dyrektor Piotr Kawczyński, w związku z godziną odwiedzin (godz. 12.00) poprosił Jego Ekscelencję o przewodniczenie modlitwie Anioł Pański.
Po wspólnym odmówieniu modlitwy i powitalnym przemówieniu Pana dyrektora, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów, w krótkiej inscenizacji przedstawiającej sylwetki kilku Świętych: św. Faustyny, św. Marcina, św. Teresy, św. Jana Pawła II oraz bł. Bronisława Komorowskiego. Po bardzo twórczym spektaklu, ksiądz biskup zabrał głos. Ku zadowoleniu naszych uczniów, to właśnie do nich zwrócił się w szczególny sposób. Podziękował za piękny występ i wyraził wielki podziw dla zdolności aktorskich naszych uczniów. Zaznaczył, że mają szczęście bycia uczniami szkoły z tradycjami oraz możliwości nauki w tak małym środowisku, w którym panuje rodzinna atmosfera. Uczniowie mieli też możliwość zadania kilku nurtujących pytań Jego Ekscelencji. Pytania, jak również i odpowiedzi były bardzo pouczające i ciekawe dla uczniów i wszystkich obecnych na sali.
Po wspólnym świętowaniu, Jego Ekscelencja został zaproszony do sali bibliotecznej wraz z gronem pedagogicznym, pracownikami oraz zaproszonymi gośćmi, gdzie czekała ciepła kawa oraz słodki poczęstunek.
Podbudowani duchowo, dziękujemy z całego serca za tak miłą i wartościową wizytę. Wszystkich, którzy choć trochę chcieliby poczuć magię tego dnia, zapraszamy do galerii.

Dzień otwarty z pieczoną bulwą
Dzień otwarty z pieczoną bulwą, 24.10.2016
Już po raz kolejny w naszej szkole odbył się „Dzień otwarty z pieczoną bulwą”. Dzień ten jest wyjątkowo lubiany - głównie przez dzieci, ale również przez nauczycieli i wszystkich gości, którzy odwiedzają naszą szkołę. Tego dnia, uczniowie cieszą się szczególnie, ponieważ mają możliwość zaprezentowania swojej kreatywności przed swoimi młodszymi kolegami z klasy III ze szkoły w Barłożnie. Oprócz klasy III z Barłożna, do szkoły przybywają licznie rodzice naszych uczniów. W tym roku miłą niespodziankę swoją obecnością sprawiły dwie Panie – Pani Renia Dombrowska oraz Pani Grażyna Kościelna.
W trakcie Dnia otwartego uczniowie z każdej klasy przygotowują atrakcje dla zaproszonych gości. Zorganizowane przez uczniów konkurencje mają na celu pokazanie, że w naszej szkole świetnie się bawimy, że nauka przez zabawę jest możliwa. Klasa szósta w ten właśnie dzień posiada wyjątkowy przywilej, dzięki któremu może wzbogacić swój budżet klasowy. Klasa szósta przygotowuje kawiarenkę oraz loterię z losami. W kawiarence można zakupić ciasta i ciasteczka, napoje zimne oraz gorące, popcorn, owocowe koktajle i szaszłyki. Gości kawiarenki mile zaskoczyła świetna obsługa kelnerów i kelnerek oraz wyjątkowo gustownie udekorowane stoły. Warto dodać, że ceny w kawiarence również były przystępne.
Pozostałe klasy również stanęły na wysokości zadania. Ciekawe konkurencje sportowe i intelektualne, kąciki urody, masażu, spa, tatuażu, kąciki muzyczne przysporzyły wiele pozytywnych emocji naszym uczniom.
Tradycyjnie tego dnia odbywa się „Randka w ciemno”. W tym roku za organizacje tego przedsięwzięcia odpowiedzialne były uczennice klasy V. Pod opieką Pani Zosi Żurawskiej przygotowały zestawy pytań dla kandydatów oraz zajęły się przygotowaniem scenerii i potrzebnych gadżetów do przeprowadzenia tej zabawy.
Wrażeń i emocji było bardzo wiele, najlepszym dowodem będą zdjęcia z tego właśnie dnia – zapraszamy do odwiedzenia galerii!
Do zobaczenia za rok!

Spektakl pod tytułem ,,Nie ma jak to rodzina’’
Piątego października bieżącego roku do naszej szkoły w Mirotkach przyjechali aktorzy z Białegostoku, którzy wykonali przedstawienie pt. ,,Nie ma jak to rodzina”.
Spektakl opowiadał jak leniwy tata chciał schudnąć, ale nie mógł tego zrobić, ponieważ długo się nie ruszał i nie uprawiał żadnego sportu. Skutkiem lenistwa taty był poważny brak kondycji. Członkowie rodziny martwiąc się o niego, zaczęli go wspierać, aby dla swojego zdrowia zaczął uprawiać sport. Kolejnym problemem poruszonym w spektaklu był temat, iż bliscy sobie ludzie poświęcają dla siebie bardzo niewiele czasu.
Moje wrażenia były bardzo pozytywne. Spektakl był przede wszystkim bardzo śmieszny i zabawny. Przedstawienie było bardzo dobrze wykonane, a jego treści były pouczające. Gra aktorów była bardzo profesjonalna, a ich występ sprawiał wrażenie jakby się oglądało prawdziwy spektakl w teatrze.
Przeprowadziłam krótki wywiad pośród oglądających ten spektakl. Pytałam, jakie wrażenia wywarł na nich spektakl pt. ,,Nie ma jak to rodzina’’. Według Agaty Gedowskiej przedstawienie było bardzo zabawne. Magda Śliwińska miała podobną opinię. Sporo osób ubawiło się tym występem.
Uważam, że wszyscy, którzy obejrzeli spektakl są zadowoleni i dobrze to ocenili.
Marika Zakrocka, uczennica kl. V

Dzień Seniora w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach
Jak co roku, gdy liście już zaczynają się mienić, szkoła w Mirotkach, zaprasza wyjątkowych gości w swe progi - Seniorów ze wsi Mirotki i okolic. Tegoroczny Dzień Seniora odbył się 29 września. Do naszej szkoły licznie przybyli Seniorzy, którzy mieli możliwość spotkania się i spędzenia wspólnie chwil w radosnej i życzliwej atmosferze.
Dnia 29.09.2016r. o godzinie 16:00 w PSP w Mirotkach świętowaliśmy nasze tradycyjne święto - Dzień Seniora. Co roku uroczystość tę przygotowuje pani Zofia Żurawska. To właśnie ona wraz z panią Basią Żurawską zadbały o pięknie udekorowaną salę i stoły, na których poza pięknymi kwiatami i ozdobami znalazły się przepyszne desery. W przygotowaniu sali pomógł również pan Eugeniusz Laskowski. Gazetki ścienne też zostały stworzone specjalnie na ten dzień.
Gości przywitał pan dyrektor Piotr Kawczyński, a w imieniu wójta głos zabrała pani Janina Klin – radna Gminy Skórcz.
Dzień uświetniła swoim śpiewem nasza parafialna organistka, pani Marta Szczepańska, która uczy od tego roku w naszej szkole muzyki i plastyki. Zaśpiewała znany powojenny przebój Filipinek pt. „ Miłość w Portofino”. Zaproszeni goście wspólnie przy stole przy akompaniamencie zaśpiewali znane piosenki biesiadne takie jak: „Hej, Sokoły” czy „Szła dzieweczka”.
Pani Lidia Sikora przygotowała wraz z uczniami klasy VI zabawne przedstawienie po kociewsku, opowiadające o zwyczajnym, pracowitym letnim dniu na wsi. Matkę zagrała Wiktoria Bielińska, Andzię – Laura Langowska, natomiast w postać Józika wcielił się Przemysław Szulc. Młodzi aktorzy spisali się świetnie w swoich rolach. Rozbawili naszych gości, dzięki czemu dzień był jeszcze weselszy i przyjemniejszy.

Sprzęt sportowy dla naszej szkoły!
Nasza szkoła gościła Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki pana Marka Fostiaka. Powodem wizyty było przyznanie przez Polski Związek Lekkiej Atletyki sprzętu sportowego do gier i zabaw lekkoatletycznych za osiągnięcia sportowe uczniów naszej szkoły. W ostatnich latach nasi uczniowie odnosili sukcesy na arenach krajowych, oraz międzynarodowych. Corocznie uczniowie startują w Ogólnopolskich Czwartkach Lekkoatletycznych i zajmują czołowe miejsca, również pozycje medalowe. Filip Felski dwukrotnie startował w Międzynarodowym Pucharze Lekkoatletycznym zdobywając srebrny i brązowy medal w skoku wzwyż, a w ubiegłym roku Błażej Feister wzbogacił dorobek medalowy szkoły o kolejny (tym razem brązowy) krążek na zawodach ogólnopolskich. Serdecznie dziękujemy decydentom z ramienia związku LA za wyróżnienie naszej szkoły.
Dyrektor Szkoły - Piotr Kawczyński
Nauczyciel w-f Wojciech Światczyński

Wyjazd na basen do Kościerzyny, 20.09.2016r.
Uczniowie naszej szkoły już na początku nowego roku szkolnego mieli możliwość zintegrowania się oraz sprawdzenia swoich umiejętności pływackich. Wszystko to dzięki wycieczce do parku wodnego w mieście Kościerzyna. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury na dworze, naszym uczniom nie schodził uśmiech z twarzy. Odgłosy i okrzyki radości, które dochodziły z krętej i ciemnej zjeżdżalni, świadczyły o sporej dawce emocji. Wodne szaleństwa przysporzyły wiele radości oraz pozwoliły na chwilę relaksu i rozluźnienia przed zmaganiami z nową szkolną rzeczywistością. Nasi uczniowie zaprezentowali się również jako świetni pływacy - pod okiem Pana Wojtka, na dużym basenie pokonywali długości basenu. Po wodnych zmaganiach, powrót do domu autokarem okazał się być bardzo spokojny.

Upamiętnienie rocznicy napaści sowieckiej 17 września 1939r.
15 września 2016 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w apelu upamiętniającym 77 rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Uczniowie klasy VI przygotowani przez p. Beatę Cieślikowską zaprezentowali krótki program artystyczny, ukazujący „cios w plecy” zadany Polsce przez armię radziecką 17 września 1939 roku. Program został dodatkowo wzbogacony projekcją krótkiego filmu omawiającego nie tylko przebieg wrześniowych wydarzeń, ale też dramatyczną sytuację opuszczonej przez sojuszników Polski. Część artystyczna zakończyła się wysłuchaniem wzruszającego utworu Jana Pietrzaka „Taki kraj”. Po apelu uczniowie udali się na boisko szkolne, a gospodarze klas wspólnie z dyrektorem szkoły Piotrem Kawczyńskim zapalili znicz przy szkolnym obelisku upamiętniającym mieszkańca Mirotek Franciszka Górskiego zamordowanego w Katyniu.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy VI:
Przemek Szulc
Wiktoria Bielińska
Beata Janus
Patryk Singer
Błażej Feister
Laura Langowska
Marcel Czerwiński
Martyna Wiecka
Nikola Filipiak
Julia Szmit

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017r.
1 września 2016 roku Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirotkach Piotr Kawczyński uroczyście rozpoczął nowy rok szkolny 2016/2017. Oficjalna część rozpoczynająca rok szkolny zaczęła się od uroczystej mszy świętej w kościele w Barłożnie. Pan dyrektor w trakcie inauguracji nowego roku szkolnego serdecznie powitał uczniów (ze szczególną serdecznością i ciepłem nowych uczniów klasy IV), rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz przybyłych gości. Po krótkim apelu uczniowie na chwilę spotkali się ze swoimi wychowawcami, po czym odjechali do domów, na ostatnie jeszcze popołudnie bez zadań domowych.